04,03,2024

“Ja cili ishte plani i SHIK-UT për eliminimin e Sali Berishës”

Must Read

Ish- truproja personal i Sali Berishës, Izet Haxhia duke replikuar me kryetarin e Partisë për Unitet Kombëtar, Idajet Beqiri zbulon disa të vërteta që sipas Haxhisë kreu i SHIK-ut Fatos Klosi kishte bërë në plan për eliminimin fizik të ish- kryeministrit Berisha.

Haxhia shkruan për komplotin që sipas tij po kurdisej nga Fatos Klosi dhe Idajet Beqiri dhe më pas të akuzoheshin familja Haxhia.

Shkrimi i Izet Haxhisë

Sot do merrem prape me avokatin po pa rene ne nivelin e tij, që rri duke fyer e share poshte e larte neper mediat sociale. . .

1.Zoti Idajet Beqiri, Librin e Gerard De Villers ”ShqipËria, Misioni Pamundur” nuk e kam shpikur une, ai egziston vertet, atje personazhe jane Klosi ,une dhe te tjere.

2) Idajet, skenari i pershkruar ne liber kunder meje per te më perdorur, të manipuluar me droga të forta, në nje atentat terrorist kunder Ambasades Amerikane në Tiranë, e ka fillimin e zbatimit që me provokacionin që mu be ne tetor të 1997, me organizimin e shik ne bashpunim me njerez afer Berishes, që kishin kaluar nga sherbimet per shikun e Gazidedes në sherbim të Klosit, dhe me ty si aktor kryesor, gjoja sikur une rrafa nje kryetar partie te koalicionit qeveritar dhe avokat, Idajet beqirin.

3) Pasi deshtuat në eleminimin live me snajper gjate arrestimit para pallatit të kultures, pas denoncimit tuaj per rrafje nga une, dhe çuditrisht i çuar ne kete prite të mireorganizuar të forcave speciale e shik, nga njeriu i afert i berishes që të rrahu ty, por ti nuk ja permende asnjehere emrin publikisht.

4 )Pas ketyre vjen pregatitja e mediatike e imazhit tim si terrorist. Shik në até kohe kontrollonte revisten ”Klan ”e cila punonte me matriale të servirura nga shik. Pasi kalova në arrest shtepie për rrafjen tuaj të supozuar, revista Klan me kerkon nje interviste dhe e botoi me foton time në kopertine, me titullin e madh ”Izet Haxhia, Une Zani i PD ”Kjo kopertine dhe ky titull u pregatit në zyren e Fatos Klosit, duke vene nje fjali që une nuk e kisha thene.

Nje oficer i gardes se Republikes, nje ish -student i dhjetorit dhe fakultetit të mjeksise u krahasua me nje kapobande që nuk kishte patur kurre lidhje me shtetin, pervecse per ta permbysur ate, per llogari të politikaneve që ia shperblyen me burg sot e kesaj dite.

5 )Qellimi i kesaj loje ishte ,të pergatitej opinioni per skenarin ”Izet Haxhia atentator ndaj ambasades Amerikane ”,sic pershkruhem ne Librin e De Villers.. z. Beqiri, ju thoni edhe ne kete reagimin tuaj se keni bere shume analiza me goje e shkrim në media, per vrasjen e hajdarit. İ kam ndjekur me vemendje gjate 18 viteve. Tani kam nje pyetje per juve, në keto shkrime laitmotivi eshte :sali berisha e nxori në prite azem hajdarin në oborrin e PD.

Pse tani që une fola per kameran e fshehte na dole e na the se azemi nuk u vra në oborrin e Pd? Sa per sygjerimin që më beni, që une te kerkoj statusin e bashkepuntorit të drejtesise, kjo keshille vlen edhe per ty, sepse ti Idajet, ke qene pjese e skenarit kunder meje e familjes sime që në origjine të ketij skenari dhe kete fakt nuk e mohon dot. Idajet, mos dredho me argumente që nuk bindin as femijet.

Ti thua se zyrat i ke marre në 1991 dhe Jo kur u be klosi kryetar shiku në 97. Eshte e vertet se të dhane disa zyra tek ajo ndertes në 91, kur ajo ndertes ishte akoma shteterore. Por meqense ajo ishte nje godine e ndertuar para vitit 1944, iu kthehej automatikisht pronarve me daljen e ligjit per kthimin e pronave në 1993, Puk partia jote nuk ishte parti parlamentare që shteti te kishte si detyrim te siguronte zyra të reja pası selise i doli pronari.

Nese do rrije në ndertes, ti paguaje pronarit qera me cmimin e tregut, d.mth.tek familja Gjadri. Na thuaj Idajet si fillim, cfare kontrate bere me pronarin dhe sa para paguaje për zyrat që kishe në ndertesen e tij? Dhe pas ardhjes se Ps në pushtet në 97 ti Idajet a nuk more more edhe disa dhoma të tjera me qera ne até ndertese ,që eshte pergjate rruges, e vendosur në kend të drejte me até ku ishte selia e Pd. ATO zyra shikonin nga bulevardi në të majte të selise se Pd nese qendrojme me shpinde nga ish -selia e Pd, pikrisht rruga ku ndodhi më vone vrasja e azem hajdarit.

Per dhomat që more me qera në 1997 po flas une Idajet, Jo per ato që more në 91, ato ku prisje agjentet e shikut te klosit. Une nuk e kam fjalen per zyren tende si kryetar partie, por per até tjetren ku merreshe me punet e shikut. Ne até u vendos kamera, dhe per here të pare në shqipri u perdore kamera me rreze infra të kuqe për shikim naten në kete operacion.

Sa për ato që ke thene per salı berishen ,jam dakord në kuptimin që Ai, Ti dhe klosi keni dale nga e njejta shkolle ajo e Sigurimit te Shtetit, por mu desh kohe ta kuptoja. Sa për até prrallen me arusha, idajet, duket se ti, klosi dhe shefi i analizes që të tre mallakastriote, i keni bere llogarite se ne ”maloket ”,tropojane manipulohemi me perralla me arusha nga ju ”mendjehollet ”. Domethene e genjejme izetin ta perdorim , por ky izeti nuk ka per te kuptuar cfare loje po luhet kunder tij. Juve ju duhej izeti kamikaz, meqense u prish skenari që te më benit kamikaz te rreme në atentatin ndaj ambasades amerikane, më pas donit te më benit kamikaz kunder berishes kur une isha në turqi, duke e vrare ate e duke e hedhur mbi mua e vllezrit e mij. Por une denimin e Salı berishes, Klosit dhe te tjerve e dua nepermjet drejtesise dhe bashpunimit me të.

Me kete rast te dalın te vertetat dhe pafajsia ime dhe familjareve të mij, Jo ashtu si në skenaret tuaja, rezerve, pası nuk u realizua ai i atentatit te ambasades amerikane. Kam dhe nje pyetje te fundit per sot per ty si jurist, Idajet .Duke marre shkas nga pohimi yt ketu se ke shkuar e folur shume në mediat per ceshtjen time dhe vrasjen e hajdarit në pergjethsi si jurist penalist. Pse je marre kaq shume me kete ceshtje ti Idajet ,kur dihet se nuk ben asgje pa para? Per shkak se te shfaqet në enderr si ”Shpata e Damokleut ”që rrinte varur mbi koken Damokleut, Ajo kamera e fshehte që mund te permbyse gjithe çeshtjen apo Jo? ??

.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Arrestohet një person për falsifikim të parasë në Ferizaj 

Me datën 28.02.2024, rreth orës 23:00 policia e stacionit në Ferizaj ka pranuar një informacion se në një lokal,...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img