29,09,2023

Itali: Rritet ndjeshëm numri i studentëve të huaj, shqiptarët në vendin e dytë

Must Read
Ilustrim

”Rreth 55,3 për qind e tyre kanë lindur në Itali, një numër i katërfishuar mes viteve 2007-08 dhe 2014-15, nga 8 111 në 34 788”, sipas raportit.

”Ndërkohë, shumë minorenë të pashoqëruar po mbërrijnë në shkollat italiane për shkak të krizës së refugjatëve, pjesa më e madhe e të cilëve në Siçili, Kalabri dhe Pulia”, shton raporti.

”Grupi më i madh i nxënësve dhe studentëve janë nga Rumania (157 153), Shqipëria (108 331) dhe Maroku (101 584)”, thekson ai.

The post Itali: Rritet ndjeshëm numri i studentëve të huaj, shqiptarët në vendin e dytë appeared first on Lajminet.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Mbahet Akademi solemne e Koncert Memorial në nderim të Dëshmorëve të Kombit në Ferizaj

Mbrëmjen e sontme tek Kompleksi i Varrezave të Dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Ferizaj, është mbajtur akademi...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img