03,12,2023

Hungaria i kërkon KE-së hapjen e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë

Must Read

Këto deklarata janë bërë nga ministri i Jashtëm i Hungarisë, Péter Szijjártó (Piter Sijarto) gjatë takimit të zhvilluar në Budapest me homologun e tij shqiptar, Ditmir Bushati.

Kreu i diplomacisë hungareze ka shkuar dhe më tej, kur ka theksuar se interesat strategjikë të vendit të tij janë stabiliteti dhe paqja në Ballkanin Perendimor dhe se integrimi i Shqipërisë është shumë i rëndësishëm në këtë aspekt.

Ministri Bushati nga ana e tij vlerësoi mbështetjen e Hungarisë në rrugën evropiane të Shqipërisë, si dhe marrëdhëniet shumë të mira politike mes dy vendeve. Dy ministrat diskutuan mundësitë për të rritur më shumë bashkëpunimin ekonomik.

E në kuadër të saj është rënë dakord që brenda dhjetorit të rifillojnë fluturimet ajrore direkte Tiranë-Budapest.

The post Hungaria i kërkon KE-së hapjen e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë appeared first on Lajminet.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

10 fermerë përfitojnë fidaneve të arrave dhe sistemin e ujitjes pikë-pikë

Drejtoria e Bujqësisë dhe Pylltarisë, paraditen e sotme, shpërndau fidanet e arrave dhe sistemin e ujitjes pikë-pikë për 10...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img