25,05,2024

Haradinaj flet për menaxhimin e hapësirës ajrore të Kosovës

Must Read

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka shpjeguar se hapësira e lartë ajrore e Kosovës është e hapur për fluturime civile nga prilli i vitit 2014m kjo përshinë hapësirën mbi 6 mijë e 500 metra, e cila përdoret mbi kalime transit të aeroplanëve civil e që udhëhiqet nga Agjencia e Shërbimeve të Navigacionit të Kosovës.
Me vendim të Këshillit të NATO-s, përkohësisht, ofrimin e shërbimeve të larta ajrore i ka Hungaria. NATO kishte vendosur disa kritere.
Haradinaj teksa iu përgjigj deputetes Shqipe Pantina, tha se Kosova ende nuk është në gjendje të merr përgjegjësitë e veta.
Haradinaj: Gjendja nuk është e mirë, ka ende punë për të bërë
“Ne e kemi në plan anëtarësimin e Kosovës në Organizatën e Aviacionit Civil, mirëpo anëtarësimi në organizata që nuk do jepnim shumë detaje në këtë etapë……Gjendja nuk është e mirë, në shumë aspekte të menaxhimit, të autoritetin tonë që kemi në Aeroport. Janë bërë disa ndërhyrje të menjëhershme, na pret më shumë punë në të ardhmen. Jo, ende ka punë që duhet me ba Kosova për me marr përgjegjësitë që po pyesni”, ka thënë Haradinaj.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Policia kap shoferët me dronë në vijë të plotë, 200 euro gjobë dhe heqje e patentë-shoferit për 3 muaj

Policia ka njoftuar se në rrugën magjistrale Ferizaj-Viti, saktësisht në fshatin Gërlicë të Ferizajt ka ndaluar dy shoferë, njëri...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img