04,03,2024

Greqia dëbon grupin e dytë të refugjatëve

Must Read

gr

Dëbimi i grupit të dytë prej 45 refugjatësh nga Greqia në Turqi është shoqëruar me protesta dhe incidente të shumta.

Disa protestues janë hedhur në det, përpara portit të Lesbosit, në përpjekje për të penguar nisjen e anijeve të mbushura me refugjatë.

Në bordin e njërës prej tyre ka pasur refugjatë pakistanezë, që sipas autoriteteve nuk kishin paraqitur kërkesa për azil. Pas dërgimit të 202 personave ditën e hënë, operacionet ishin pezulluar. Marrëveshja mes BE-së dhe Turqisë është dënuar ashpër nga grupet për të drejtat e njeriut dhe ka shqetësime për shkak të mungesës së përgatitjeve për strehimin e të gjithë refugjatëve.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Arrestohet një person për falsifikim të parasë në Ferizaj 

Me datën 28.02.2024, rreth orës 23:00 policia e stacionit në Ferizaj ka pranuar një informacion se në një lokal,...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img