18,05,2024

Fjalimi i Thaçit me rastin e Ditës së Pavarësisë së SHBA-ve

Must Read

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka marrë pjesë sot në pritjen e organizuar nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, për 4 Korrikun, Ditën e Pavarësisë së SHBA-së.
Thaçi ka thënë se në Kosovë, festimi i 4 Korrikut, Ditës së Pavarësisë së SHBA-së, është gjithmonë një ngjarje e veçantë dhe emocionale.
“Shumë bashkëqytetarë e kuptojnë dhe festojnë këtë ditë, sikur të ishte festë shtetërore e Kosovës. Kjo ndjenjë është e kuptueshme për kosovarët, për popullin dhe shtetin me pro-amerikan në Evropë dhe më gjerë”, ka thënë Presidenti.
Sipas tij, liria e jonë, vlerat e tona, janë të mishëruara me ato të popullit amerikan. Kreu i shtetit ka theksuar se modeli amerikan i ndërtuar mbi lirinë individuale, bashkëjetesën ndërmjet popujve dhe komuniteteve të ndryshme, ndarje të pushteteve dhe llogaridhënie, sundim i rendit dhe ligjit janë vlera tashmë universale të shteteve demokratike anekënd botës.
“Kosova ka pranuar këto vlera dhe me përkushtim po punon për të arritur qëllimin tonë strategjik për tu bërë pjesë e BE-së, NATO-s, dhe pse jo, edhe pjesë e OKB-së”, ka theksuar presidenti Thaçi.
Ai ka shtuar se Kosova është në rrugë të duhur për ta arritur këtë qëllim, por se thellimi i reformave në vendin tonë, në fushën e sundimit të rendit dhe ligjit, ekonomisë, edukimit, shëndetësisë, do ta lehtësoj këtë rrugëtim.
Sipas tij, pengesa kryesore në këtë rrugëtim, mbetet domosdoshmëria e arritjes së marrëveshjes përfundimtare për normalizim të marrëdhënieve me Serbinë.
“Pikërisht kjo domosdoshmëri, e bënë këtë dialog të pashmangshëm dhe vendimtar për të ardhmen tonë euro-atlantike”, ka shtuar ai.
Thaçi ka theksuar se ky qëllim madhor, kërkon përgjegjësi nga të gjitha institucionet shtetërore, partitë politike parlamentare dhe shoqëria civile.
Ai ka thënë se Kosova është e bekuar që njësoj sikur në çdo proces të rëndësishëm deri më tani, ka pasur mbështetjen e pa rezervë të SHBA-së, të BE-së, dhe të të gjithë partnerëve tanë, të cilët duan ta shohin Kosovën dhe rajonin në paqe të përhershme.
“Prandaj nuk ka mënyrë më të mirë për ne, që ndihmën e çmuar që në vazhdimësi e marrim nga miqtë tanë, ta respektojnë duke punuar për paqen, fqinjësinë e mirë si parakushte të domosdoshme për integrime euro-atlantike” ka theksuar presidenti Thaçi.
Në fund, presidenti Thaçi në emër të qytetarëve të Republikës së Kosovës, uroi popullin amerikan për Ditën e Pavarësisë, dhe rikonfirmoi zotimin për ruajtjen e marrëdhënieve speciale me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, miqësinë e përhershme dhe aleancën tonë në vlerat dhe parimet që na bashkojnë./Indeksonline/

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Gjobë ndaj dy shoferëve që bënë gara të shpejtësisë në Ferizaj

Policia Rajonale e Komunakacionit Rrugor në Ferizaj, me datën 17.05.2024  rreth orës 21:00 në rrugën’’Driton Islami’’ në Ferizaj ka...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img