11,12,2023

Erdogan: BE-ja ka nevojë për Turqinë

Must Read

erdogan

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka dënuar ashpër një raport të Parlamentit Evropian, i cili ka qenë mjaft kritik ndaj sundimit të ligjit në Turqi.

Duke e përshkruar raportin si “provokativ”, Erdogan ka thënë se shumica e kritikave për Turqinë, që vijnë nga Perëndimi, “kanë qëllime të këqija”.

“Bashkimi Evropian ka nevojë për Turqinë më shumë se Turqia për Bashkimin Evropian”, ka thënë Erdogan.

Javën e kaluar, Parlamenti Evropian ka miratuar raportin vjetor të progresit për Turqinë, i cili kritikon shkeljet e të drejtave të njeriut dhe të lirisë së medias, më 2015.

Sot në Bruksel, kryeministri turk, Ahmet Davutoglu, ka thënë se marrëveshjet evropiane të të drejtave të njeriut do të përbëjnë bazën e kushtetutës së re të Turqisë.

Partia për Drejtësi dhe Zhvillim, e cila ka pushtetin në Turqi, është duke nxitur krijimin e kushtetutës së re, por kritikët shprehen të shqetësuar se karta e re do të përqendrojë shumë pushtet në duart e presidentit

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Paraburim prej 40 ditësh për “baronin e drogës” Gëzim Çela, i cili dje u arrestua në Ferizaj

Paraburgim ndaj G.Ç., i kërkuar nga Republika e Shqipërisë në bazë të urdhër arrestit ndërkombëtar për shkak të veprave...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img