28,05,2024

Edita Tahiri befason me këtë deklaratë

Must Read

edita-650x358

Ministrja për dialog, Edita Tahiri ka theksuar se nuk do të ketë rinegocim me Serbinë sa i përket marrëveshjes për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe.

Këto komente Tahiri i bëri në një intervistë në emisionin “Info3” në RTK.

“Serbia duhet të respektojë vendimin e Gjykatës Kushtetuese sa i përket çështjes së Asociacionit. Nuk ka rinegocim, por vetëm zbatim të kësaj marrëveshjeje dhe se kur do të fillojë kjo do t’ju tregoj me kohë”, tha Tahiri, transmeton Telegrafi.

Ajo më pas ka folur edhe për vazhdimin e dialogut në mes Kosovës dhe Serbisë, ku ka thënë se ende nuk kanë marrë njoftim se në cilën datë do të rifillojë vazhdimi i dialogut.

Tahiri ka shtuar se normalizimi i raporteve me Serbinë do të ndodhë para se të dyja shtetet do të bëhen anëtare të BE-së.

Ministrja ka folur edhe për mos prezencën e Vojisllav Sheshlit sot në Mitrovicën Veriore ku ka theksuar se me këtë gjë e treguan shtetin.

“I treguam Sheshelit dhe tipave Milloshevian se më në Kosovë nuk mund të hyjnë më”, tha Tahiri./

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Arrestohet një person në Ferizaj, i dyshuar se ka kryer rrëmbim të një personi në Fushë Kosovë

Me datë 25.05.2024 rreth orës 09:35 policia rajonale e Ferizajt ka pranuar një informatë me telefon nga një femër...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img