17,04,2024

E përditshmja serbe “Sot”: Dialogu Prishtinë-Beograd do të kalojë vetëm në nivel presidentësh

Must Read

Duhet të pritur që BE-ja si ndërmjetësuese në këto bisedime të iu bëjë ftesë dyja palëve, vetëm nëse ndodhë diçka e tillë si rasti i trenit atëherë dialogu do shtyhet, shkruan gazeta serbe “Sot”.

“Formati i dialogut do të ndryshojë duke pasur parasysh çështjet e rëndësishme që do të diskutohen në tryezën e bisedimeve. Pa dyshim se Brukseli e sheh më të përshtatshme që dialogu të kalojë vetëm në nivel presidentësh pasi edhe perëndimi e preferon kryeministrin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq për president”, thonë burime të kësaj gazete, transmeton lajmi.net.

Tutje thuhet se hapja e kapitujve në fund të shkurtit do të thotë se integrimi evropian dhe Kosova nuk janë tema të fushatës presidenciale për të cilat qeveria serbe dëshiron të diskutoj./Lajmi.net/

 

 

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Në Ferizaj u shënua 16 Prilli-Dita e të Zhdukurve me Dhunë

Me rastin e 16 Prillit - Ditës të të Zhdukurve me Dhunë në Komunën e Ferizajt, Komuna e Ferizajt...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img