25,05,2024

Bullgaria investon 1.4 miliard dollarë në mjete luftarake

Must Read
Bulgaria-approves-14-billion-for-new-warships-fighters

Qeveria ka miratuar vendimin për blerjen e luftanijeve të reja, avionëve luftarak dhe anijeve patrulluese në vlerë 2.42 miliard leva ose 1.4 miliard dollarë, përcjell lajmi.net

Dy anije patrulluese pritet të mbërrijnë në Bullgari 3 deri në 6 vitet e ardhshme.

Kontrata për 8 avionëve luftarak do të nënshkruhet këtë vit ndërsa për 8 të tjerët në vitet e ardhshme që do të thotë 16 të tillë.

Zyrtarët e ministrisë së mbrojtjes nuk kanë dhënë detaje për llojin e mjeteve.

Përpjekja e Bullgarisë për modernizimin e këtyre mjeteve është pjesë e përpjekjeve për të pasur një forcë ushtarake në përputhje me kërkesat edhe politikën e përbashkët të sigurisë dhe të mbrojtjes me bashkimin europian dhe paktin NATO./lajmi.net

The post Bullgaria investon 1.4 miliard dollarë në mjete luftarake appeared first on Lajminet.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Arrestohet një person në Ferizaj, i dyshuar se ka kryer rrëmbim të një personi në Fushë Kosovë

Me datë 25.05.2024 rreth orës 09:35 policia rajonale e Ferizajt ka pranuar një informatë me telefon nga një femër...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img