13,04,2024

Austria planifikon t’i vendosë trupat ushtarake në kufi më Italinë

Must Read

austria_4296

Austria ka në plan të dërgojë trupa ushtarake në kufi me Italinë, në mënyrë për të parandaluar krizën e emigrantëve.
Lajmi është bërë i ditur nga vetë Ministri i Mbrotjes në qeverinë austriake, Hans Peter Doskozil, transmeton koalb.com.
“Përderisa kufijtë e jashtëm të BE-së nuk duke u mbrojtur në mënyrë efektive, atëherë Austria konsideron të luftojë për mbrojtjen e kufijve deri në kontrolle të rrepta kufitarë”, ka thënë ai për të përditshmen gjermane Die Ëelt.
Ushtria mund të mbrojë kufirin, mund të regjistrojë emigrantët, të ndihmojë organizatat humanitare dhe të ndihmojë në dëbimin e emigrantëve, ka shtuar ai, transmeton koalb.com.
Gjersa rruga kryesore e emigrantëve përmes Ballkanit dhe Austrisë është kryesisht e mbyllur, Viena frikësohet se rrugët të reja do të zhvillohen përmes Bullgarisë ose Shqipërisë.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Një muaj paraburgim ndaj V.A., i dyshuar për vrasjen e ish-gruas në Ferizaj

Ferizaj, 13 prill 2024 – Gjykata Themelore në Ferizaj – Departamenti i Krimeve të Rënda  ka aprovuar kërkesën e...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img