30,05,2024

Askush nuk është imun: Viruset e verës sulmojnë edhe në pishina

Must Read

Gjatë stinës së verës enteroviruset janë më se të zakonshme dhe janë rreth 70 lloje, por askush ndaj tyre nuk është imun. Më shpesh viktimat janë fëmijë të moshës 4-12 vjet.
Enteroviruset në trup kalojnë përmes traktit të tretjes, infektojnë mukozën e fytit dhe traktin e tretjes. Ajo shumëfishohet në nyjat limfatike dhe më pas me anë të gjakut përhapet në organet, dhe shpesh sulmojnë sistemin nervor, transmeton KosovaPress.
Pasi fëmija është i infektuar, sëmundja prek mesatarisht gjysmën e fëmijëve të tjerë dhe 25 për qind e anëtarëve të familjes të rritur. Enteroviruset janë të pranishëm në pështymë, mukozën e hundës dhe legen, ndërsa sëmundja transmetohet kryesisht me anë të duarve të pista, nga personi në person përmes teshtitjes dhe kollitjes, kontakti i drejtpërdrejtë me sekrecionet e infektuar ose objekt i tillë si një gotë, telefon. Por, ne gjithashtu mund ta marrim edhe në pishinë nëse uji është i ndotur.
Enteroviruset janë një grup i madh virusesh që shkaktojnë forma të ndryshme të sëmundjes, nga krejtësisht të padëmshme në ato që mund të çojnë në invaliditet (polia virale) ose madje edhe vdekje, nëse ato janë infeksione shumë serioze që prekin zemrën, por ato janë shumë të rralla.
Për fat të mirë, shumica e enteroviruseve shkaktojnë çrregullime afatshkurtra dhe kërcënuese për jetën që kalojnë brenda disa ditëve, paralajmërojnë ekspertë.
Shumica e enteroviruseve shkaktojnë forma të lehta të sëmundjes me simptoma jo specifike të temperaturës së ngritur që mund të ngitet deri në 40°C, dhimbje koke, dobësi të përgjithshme, dhimbje fyti, muskuj dhe dhimbje abdominale, dhe nganjëherë vjellje dhe diarre që zgjasin rreth tre ditë.
Derisa enterovirusët e butë kalojnë shpejt, format e rënda zgjasin më shumë dhe kërkojnë kontrollin e mjekut. Trajtimi është kryesisht në heqjen e temperaturës së ngritur të trupit dhe në rimëkëmbjen e lëngjeve të humbura.
Në rastin e një skuqjeje të lëkurës, është e nevojshme të jeni të durueshëm, pasi zakonisht ato zvogëlohen pas tre-katër ditësh.
Trajtimi është i thjeshtë: nevojitet të ulni temperaturën e lartë të trupit, kur tejkalon 38.5 dhe të kompensoni lëngjet e humbura. Rekomandohet konsumim i orizit dhe jogurtit, por jo edhe pemë apo lëngje.
Te fëmijët ulja e temperaturës kur tejkalon 38 gradë, bëhet me paracetamol dhe, nëse është e nevojshme, dush me ujë të vakët. Jini të kujdesshëm me foshnjat dhe fëmijët e vegjël: nëse temperatura nuk bie ose ka diarre të forta dhe të vjella, kontakto menjëherë mjekun, pasi trupi i fëmijës është i dehidratuar lehtë.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Arrestohet një person në Ferizaj, i dyshuar se ka kryer rrëmbim të një personi në Fushë Kosovë

Me datë 25.05.2024 rreth orës 09:35 policia rajonale e Ferizajt ka pranuar një informatë me telefon nga një femër...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img