21,05,2024

Aktivistët turq të LGBT-së mblidhen në Stamboll, policia hedh gaz lotsjellës

Must Read

Aktivistët turq të LGBT-së u mblodhën për krenarinë e paradës në Stamboll, duke shëtitur nga rruga në rrugë për rreth një orë.
Gjatë asaj kohe, policia u përpoq t’i jepte fund ecjes që qeveria ndaloi për të katërtin vit me radhë, duke i shpërndarë me gaz lotsjellës, transmeton KosovaPress.
Qindra njerëz nxorën slogane dhe mbanin ngjyrat e ylberit në rrugët anësore përgjatë Avenysë Istiklal, zona kryesore e këmbësorëve në Stamboll.
Përkundër ndalimit, policia lejoi organizatorët të lexonin njoftimin për shtyp, pas së cilës ajo urdhëroi turmën të ndahej ose do të intervenonte.
Pavarësisht nga prania e policisë, pjesëmarrësit e paradës së krenarisë u mblodhën përsëri në pjesë të ndryshme të lagjes Taksim duke bërtitur: “Mos heshtni, thoni me zë të lartë, homoseksualët ekzistojnë “.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Caktohen dy ditët se kur do të mbahet testi i Arritshmërisë

Mbi 23 mijë nxënës më datë 25 dhe 28 qershor do t’i nënshtrohen testit të Arritshmërisë. Këtë vit shpërndarja...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img