30,05,2024

AAK: Vendimi i Gjykatës Kushtetuese nuk është i drejtë

Must Read

ramush-haradinaj-foto-xhemail-sllovinja-7

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës përmes një reagimi dërguar mediave ka thënë se Thaçi nuk është figurë unifikuese në postin e presidentit.

Sipas AAK-së edhe vendimi i Gjykatës Kushtetuese, që hodhi poshtë pretendimet e opozitës, nuk është i drejtë.

Kjo është komunikata e plotë e AAK-së:

AAK e ka kundërshtuar votimin e e Hashim Thaçit president, me veprime të njohura që në ditën e votimit të tij, janë shoqëruar edhe me kundërshtim mjaft të ashpër në Kuvend, por edhe me protesta në rrugë.

Ne konsiderojmë se Hashim Thaçi nuk e përmbush kriterin kryesor për president i vendit, që është të qenit faktor i unitetit.

Ne poashtu konsiderojmë se edhe votimi i tij, është bërë edhe në kundërshtim me Kushtetutën e Republikës së Kosovës dhe besojmë se vendimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese nuk është i drejt.

Për sa i përket një veprimi të përbashkët opozitar në ditën e betimit të Presidentit, deri me tash nuk pasur një diskutim apo vendim për këtë çështje.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Arrestohet një person në Ferizaj, i dyshuar se ka kryer rrëmbim të një personi në Fushë Kosovë

Me datë 25.05.2024 rreth orës 09:35 policia rajonale e Ferizajt ka pranuar një informatë me telefon nga një femër...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img