17,07,2024

92 kg hashash kapet në Kapshitcë

Must Read

Uniformat blu bëjnë me dije se Gjatë kontrollit me qen antidrogë, evidentohen dhe sekuestrohen në serbatorin e një kamioni, 92 KG lëndë narkotike e dyshuar  “Cannabis Sattiva”, arrestohen në flagrancë dy shtetas. Nga shërbimet e Policisë Kufitare të Kapshticës, në bashkëpunim me Doganën që mbikqyr Skanerin  dhe Specialistët e  Seksionit kundër Narkotikëve të DVP- Korçë, u godit një tjetër rast i trafikut ndërkombëtar të lëndëve narkotike, ku u bë e mundur  kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasve Artur Yzeiri, 51 vjeç, banues në fshatin Ravonik dhe Astrit Haxhi, 55 vjeç,  banues në Korçë.

screenshot-18_1468223166-8128476

Arrestimi i tyre u bë pasi, gjatë kontrollit me qen antidrogë, në vijën e dytë në dalje, ku mjeti  tip kamion i markës “Scania” me targa AA630 KO, u përzgjodh për kontroll të detajuar , u krijuan  dyshime  se në pjesën e serbatorit të mjetit, ishte fshehur  lëndë  e dyshuar narkotike. Kontrolli më pas, ka vijuar edhe me procesin e skanimit të kryer nga Dogana, ku në një vend të përshtatur, pikërisht  tek pjesa e serbatorit u  evidentuan 18 pako të mbështjella me letër natriban, me peshë 92 Kg lëndë narkotike të dyshuar si “Cannabis Sattiva”, të cilat  u sekuestruan  në cilësinë e provës materiale.

Policia sqaron se shtetasi  Artur Yzeiri ka qenë drejtues i mjetit, ndërsa Astrit Haxhi pasagjer. Materialet  për hetime të mëtejshme, i  kaluan Prokurorisë  pranë Gjykatës së Shkallës së Parë, të Krimeve  të Rënda në Tiranë, për veprën penale: “Trafikimi i narkotikëve, kryer në bashkëpunim”, parashikuar nga neni  283/a/2  i Kodit Penal.

.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Arrestohet një person për përdorim të armës

Policia e stacionit në Ferizaj me datën 15.07.2024 rreth orës 23:30 ka pranuar një informacion se në rrugën  ‘’Vëllezërit...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img