17,04,2024

15 vite më parë, Millosheviq u nis për në Hagë

Must Read

Millosheviq ka shërbyer si avokat e tij për pjesën më të madhe të gjykimit të gjatë, i cila përfundoi pa një vendim kur i ashtu-quajturi “Kasapi i Ballkanit”, u gjet i vdekur në moshën 64 nga një sulm të dukshëm në zemër në qelinë e tij më 11 mars, 2006.

Jugosllavia, e përbërë nga Kroacia, Mali i Zi, Slloveni, Serbi, Bosnje-Hercegovinë dhe Maqedoni, u bë një republikë federale, të kryesuar nga lideri komunist Marshall Tito, më 31 janar, 1946. Tito vdiq në maj 1980. Jugosllavia, së bashku me komunizmin, u shpërbë një dekadë më pas.

Kosova si një krahinë dikur autonome e Serbisë, forcat çlirimtare u përleshën me serbët dhe ushtria jugosllave u dërgua për të luftuar . Në mes njoftimeve se Millosheviqi kishte nisur një fushatë të spastrimit etnik kundër shqiptarëve etnikë të Kosovës, forcat e NATO-s filloi sulmet ajrore kundër Jugosllavisë në vitin 1999.

Pas humbjes së zgjedhjeve presidenciale në shtator të vitit 2000, ai refuzoi të pranojë humbjen, derisa protestat masive detyruan atë të japë dorëheqjen një muaj më pas. Ai u akuzua për korrupsion dhe shpërdorim të pushtetit dhe më në fund u dorëzua tek autoritetet serbe më 1 prill 2001, pas një ngecje prej 26-orësh. Në qershor, ai u ekstradua në Holandë dhe ishte akuzuar nga një gjykatë për krimet e luftës të Kombeve të Bashkuara. Millosheviç vdiq në qelinë e tij të një sulmi në zemër para se gjyqi i tij mund të përfundojë. /Insajderi.com

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Në Ferizaj u shënua 16 Prilli-Dita e të Zhdukurve me Dhunë

Me rastin e 16 Prillit - Ditës të të Zhdukurve me Dhunë në Komunën e Ferizajt, Komuna e Ferizajt...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img