14,07,2024

15 të burgosur shqiptarë hyjnë në grevë urie

Must Read

Nisjen e grevës së urisë e konfirmojnë familjarët e të dënuarve. Por drejtues të burgut mohojnë grevën dhe thonë se po negociohet me të burgosurit, raporton Tv Klan.

Me kërkesë të gjykatës së Apelit të Vlorës, Gjykata Kushtetuese e shfuqizoi paragrafin numër 5 dhe 6 të nenit 278 të kodit penal që parashikonin dënim 7- 15 vjet burg për personat, që kapeshin me armëmbajtje pa leje.

Të burgosurit i janë drejtuar edhe gjykatave të shkallës së parë, të cilat i kanë dënuar për këtë vepër, por gjykatat respektive janë në pritje të qëndrimit nga ana e Gjykatës së Lartë.

Kjo e fundit pritet të shprehet për mënyrën se si do të trajtohen personat që janë dënuar para shfuqizimit të këtij ligji.

 

The post 15 të burgosur shqiptarë hyjnë në grevë urie appeared first on Lajminet.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Ferizaj – komunë e tretë me numrin më të madh të banorëve në Kosovë

109,345 është numri i banorëve të Komunës së Ferizajt, statistikë e publikuar sot nga Agjencia e Statistikave të Kosovës...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img