30,09,2023

10 diktatorët më të çmendur në botë, ja ku renditet Enver Hoxha

Must Read

hqdefault (1)

Edhe pas vdekjes, ish-diktatori i Shqipërisë Enver Hoxha, vijon të bëjë jehonë jo vetëm mes shqiptarësh, por edhe në botë. Dhe ajo që çudit edhe më tepër ndërkombëtarët është fakti se ndërtoi 750 000 bunkerë prej çimentoje për t’u mbrojtur nga ndonjë sulm i jashtëm, në një kohë kur vendi kishte një popullsi prej vetëm 3 milionë banorësh.

Në fakt, kjo është arsyeja se pse Hoxha renditet i treti në listën e “10 diktatorëve më të çmendur”.

Në videon që po qarkullon në rrjetet sociale, diktatorit Hoxha ia kalojnë vetëm Mobutu Sese Seko, ish-diktator i Republikës Demokratike të Kongos.

Çmenduria e tij kishte të bënte me faktin se, ai ndëshkonte këto që i përmendej emri në TV.

Po ashtu Hoxhës, ia kalon edhe Saparmurat Niyazov nga Turkmenistani, i cili i emëronte muajt e vitit sipas emrave të familjes së tij. Ai gjithashtu dënonte këto që vendoste flori tek dhëmbët, si edhe çdo njeri që sinkronizonte buzët me këngëtarët në koncerte.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=IWv6x3oXRY4]

 

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Mbi 41 milion euro është buxheti i Komunës së Ferizajt, i miratuar për vitin e ardhshëm

Këtë të premte është mbajtur mbledhja e rregullt e Kuvendit të Komunës së Ferizajt, e kryesuar nga kryesuesi Xhavit...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img