Shëndetësi

Studim i ri: Sandviçi i kohës së drekës është fajtori për kilet e tepërta


Publikuar më:


Para se të hani sandviçin e radhës, duhet t’i kushtoni vëmendje më sumë asaj se çfarë ka brenda asaj buke: Njerëzit që hani sandviçë mund të hanë më shumë kalori në përgjithësi, tregon hulumtimi nga Universiteti i Illinois.

Në këtë studim, njerëzit kishin raportuar konsumimin e 99 më shumë kalorive në ditët ku kishin ngrënë sandviçë sesa në ditët kur kishin ngrënë ushqime tjera.

Dhe, përderisa 100 kalori në ditë mund të mos duken shumë, ajo mund të përkthehet në fitimin e thuajse një kilogrami për një periudhë një mujore, thotë bashkautori i studimit, Ruopeng An.

Prandaj, çfarë është gjëja rreth sandviçëve që po ju bën të fitoni më shumë kalori?

Një ndër këto arsye mund të jetë se nuk e hamë atë të shëndetshëm, por vendosim ekstra djatht, dy lugë gjelle majonez dhe kësisoj veçse i keni shtuar 300 kalori në shujtë.

Veç kësaj, kur hani sandviçë, keni tendenca t’i shtoni edhe diçka: E, çfarë shkon më mirë me një sandviç sesa patatet e fërguara apo çipsat?

Comments
To Top