21,02,2024

Dështojnë bisedimet për krizën në Ukrainë

Must Read

Bile ministri i jashtëm gjerman, Frank Walter Steinmeier ka thënë pas takimit të sotëm se bisedimet kanë përfunduar ndërsa një marrëveshje është ende shumë larg. Pjesë e kësaj marrëveshjeje pritet të jetë edhe mbajtja e zgjedhjeve lokale në zonën e krizës.

Kryediplomati ukrainas e ka fajësuar Rusinë për bllokadën pasi nuk pranon të respektojë asnjë prej prioriteteve të arritura përgjatë bisedimeve.

Ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov ka thënë se në takimin e 29 nëntorit nuk ka qenë e mundshme të vazhdohet me hapa të mëtutjeshëm, porse “puna do të vazhdojë.”

Lavrov e ka kundërshtuar ashpër dhënien e lejës për misione ushtarake të OSBE-së apo ndonjë organizate tjetër në zonën ku po ndodh konflikti.

.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Diskutohet orari i barnatoreve për qytetin e Ferizajt

Sot është mbajtur konsultimi publik për plotësim-ndryshimin e Rregullores për caktimin e orarit të punës së veprimtarive afariste dhe...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img