Show Biz

Rita Ora rrëfen për jetën e vështirë para se të bëhej e famshme: Gjaku, djersa dhe lotët e mij..


Publikuar më:


Përpara se këngët e Rita Orës të dëgjoheshin në radio, ikona angleze e popit po performonte dhe po punonte në lokalin e babait të saj në Londër “The Queens Arms”, shkruan Forbes, përcjellë KultPlus.

“Gjaku, djersa dhe lotët e mi ishin në bar”, kujton Rita, kohën kur ishte në moshën 14 vjeçare. “Nuk pija alkool … Unë vetëm shkoja në shkollë dhe pastaj kthehesha, dhe reagimi i babit tim ishte si të thuash, “ngrihu dhe këndo”.

Tashmë, Rita Ora e njohur për hitet e saj, të tilla si “I Will Never Let You Down”and “How We Do (Party)” dhe albumi i saj i dytë që është caktuar për të dalë këtë vit. Por ajo nuk i ka harruar rrënjët e saj.

Tani 27 vjeçarja thotë se koha që ajo kaloi duke punuar në lokalin e babait të saj, me familjen e saj, i mësoi shtatë mësimet e saj të rëndësishme që e kanë ndihmuar atë të ketë sukses në industrinë e muzikës. Lexoni, tregimin në të cilin Rita Ora zbulon se si jeta në bar i dha asaj një arsimim të veçantë.

1. Është në rregull të fillosh nga asgjë
“Babai im filloi një biznes nga e para,” thotë Ora. “Duke menduar për këtë tani, e di se ishte diçka e vështirë për të marrë këmbët e tyre nga toka”. Ashtu si skena e lokalit, as biznesi i muzikës nuk është i lehtë – dhe shpesh është e gjitha ose asgjë. “Momentin që filloni të merreni me të, ose duhet të zhyteni krejtësisht në të ose të dorëzoheni” ka thënë Rita Ora.
2. Nuk ka ndonjë orar fiks
“Nuk është ashtu, është ora 19:00 dhe ti duhet të shkosh në shtrat. Nuk mund ta bësh këtë. Ju shkoni në shtrat kur shkoni në shtrat, “thotë Ora, e lokalit të mbrëmjes që thotë se është e njëjta si të jesh performuese. “Ju duhet të liroheni nga gjithçka, të punoni, të bëni një shfaqje gjatë natës, të hipni në një aeroplan dhe të ktheheni përsëri në tokë. Ju duhet të përgatiteni psiqikisht”, thotë Rita.
3. Të buzëqeshni dhe të jeni sa më energjike është e domosdoshme
“Të gjithë njerëzit që i takoni, ju nuk i keni takuar kurrë më parë,” thotë Ora. E njëjta gjë vlen edhe për performanca, prandaj është e domosdoshme që të kemi një qëndrim optimist. “Mund të ndiheni e lodhur. Është shumë e vështirë që ta jepni më të mirën nga vetja e juaj, kur ju nuk keni atë energji brenda jush”.


4. Pengesat të bëjnë më të fortë
Këtu Rita Ora ka treguar për sfidat e nënës së saj, dhe përpjekjet e saj për të diplomuar për psikiatri në Britaninë e Madhe, ku ajo nuk dinte asnjë fjalë të gjuhës angleze. “Ajo kishte kancer të gjirit, mësoi anglisht, dhe ajo u diplomua të gjitha në të njëjtën kohë – ndërsa na rriti neve”, ka thënë Rita.
5. Durimi është çelësi
“Është një skenë shumë e ngadalshme me bar”, thotë Ora. “Jam shumë mirë me Ed Sheeran. Ai më tha një ditë se do të merrte 20, ndonjëherë nuk do të merrte asgjë. Ju thjesht nuk ndiheni sikur jeni duke ecur përpara, por jeni në një mënyrë të çuditshme. Nuk ka asnjë mënyrë për të dalë nga kjo, në thelb, ju vetëm me të vërtetë duhet të kalojnë nëpër sh * t për të marrë në ari. ”


6. Mbajini qëndrimet tua
“Mos u hidhëroni nëse dikush flet gjëra të këqija për ty, sepse ato janë njerëz të pavlerë. Dhe në qoftë se ata nuk janë të tillë, vetëm u thoni atyre ta mbyllin gojën. “thotë Ora për të mbrojtur veten. “E bëra këtë që kur isha 15 vjeçare”.
7. Mos i merrni mbeturinat nga të tjerët
“Ishin njerëzit e qytetit ata që vinin çdo ditë për të marrë pije, birra dhe për t’u talluar në lokal, por mua më pëlqente që të rritesha në një lokal. Nuk ishte kurrë e mërzitshme “, thotë Ora. Gjithmonë ka pasur raste kur vinin njerëz të rendomë të cilët babai im i hidhte jashtë. Ne jemi shqiptar kështu që nuk pranojmë broçkulla”

To Top