Lajme

Obama i hakmerret Trumpit, SHBA nuk vë veto në rezolutën që dënon ndërtimet izraelite në Palestinë


Publikuar më:


Vendimi i administratës për të mos vërë veton theu një traditë të gjatë amerikane të shërbimit si mburojë e fuqishme diplomatike të Izraelit, transmeton lajmi.net.

Ajo erdhi një ditë pasi Trump personalisht ndërhyri për të mbajtur draft-projekt, të propozuar nga Egjipti, e cila do të shkojë për një votim të enjten, siç ishte planifikuar.

Ndihmësit e Trumpit thanë se ai foli me  kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu dhe se të dy kontaktuan me presidentin egjiptian, Abdel Fatah el-Sisi, ndërkaq Egjipti shtyu votimin.

Por, në një shfaqje të frustrimit në rritje, një grup i vendeve të tjera në Këshillin e Sigurimit prej 15 anëtarësh, të gjithë ata anëtarë të përkohshëm relativisht të pafuqishëm me rotacion dy vjeçar, fillimisht e kanë hequr rezolutën e propozuar nga Egjipti, por më pas, të premten pasdite, e kanë futur në votim.

Ajo kaloi me 14 vota në favor, përderisa Shtetet e Bashkuara abstenuan.

Administrata  Obama ka qenë shumë kritike ndaj ndërtimit të vendbanimeve të Izraelit, duke e përshkruar atë si një pengesë për një zgjidhje me dy shtete për konfliktin izraelito-palestinez.

Trump e ka bërë të qartë se ai do të marrë një qasje shumë më gjeneroze ndaj Izraelit, kur administrata e tij ta merr detyrën edhe një muaj.

Ambasadori i Izraelit në Kombet e Bashkuara, Danny Danon, kishte kërkuar nga delegacioni amerikan për të bllokuar rezolutën.

“Kjo rezolutë është një nismë palestineze, e cili ka për qëllim ta dëmtojë Izraelin”, tha ai në një deklaratë./Lajmi.net/

.

Comments
To Top