Uncategorized

KE pret që Serbia të vazhdojë rrugën evropiane


Publikuar më:


E pyetur të komentojë zgjedhjet e së dielës në Serbi, Kocijançiq ka thënë se Komisioni Evropian nuk ka dalë ende me deklaratë, sepse pret rezultatet përfundimtare, si dhe vlerësimet dhe rekomandimet e misionit vëzhgues ndërkombëtar.

“Serbia, vitin e kaluar, ka bërë hapa të mëdhenj në rrugën drejt Bashkimit Evropian, duke hapur kapitujt e parë (të negociatave për anëtarësim në BE). Besojmë se edhe me qeverinë e re, ajo do të vazhdojë këtë rrugë”, ka thënë Kocijançiq për gazetarët në Bruksel.

Serbia ka mbajtur të dielën zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

Rezultatet paraprake kanë nxjerrë fituese Partinë Përparimtare Serbe të kryeministrit në pushtet, Aleksandar Vuçiq.

Rezultatet kanë treguar se edhe nacionalistët serbë pro-rusë do të futen në parlament, për herë të parë qysh në vitin 2012.

The post KE pret që Serbia të vazhdojë rrugën evropiane appeared first on Lajminet.

Comments
To Top