Lajme

Irani ofron ndihmë në zgjidhjen e konfliktit në Nagorno-Karabakh


Publikuar më:


irani-655x356

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani ka ofruar rol ndërmjetësues në mes të Azerbajxhanit dhe Armenisë, lidhur me konfliktin në Nagorno-Karabakh.

Rohani e bëri këtë ofertë në telefonata të ndara gjatë ditës së sotme, që zhvilloi me homologët e tij nga Azerbajxhani dhe Armenia, me Ilham Aliyev, gjegjësisht Serzh Sarkisian.

Ai tha se Teherani është i gatshëm që t’i përdorë të gjitha mjetet paqësore për arritjen e zgjidhjes së dallimeve ndërmjet Azerbajxhanit dhe Armenisë, përmes dialogut politik, raporton agjencia iraniane e lajmeve, IRNA.

Rohani u ka bërë thirrje Aliyevit dhe Sarkisianit që të bëjnë të pamundurën në ‘zbatimin e plotë të armëpushimit, të monitorimit të tij dhe të arritjes së paqes në kufijtë mes të dyja vendeve”, raporton IRNA.

Presidenti i Iranit ka paralajmëruar se nga këto tensione në rajon mund të përfitojnë terroristët.

Comments
To Top