FerizajPress http://ferizajpress.com Një klik larg lajmit Tue, 21 Nov 2017 21:44:42 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.7 Klejda Bega, shkencëtarja shqiptare kandidate për çmimin Nobel në Fizikë http://ferizajpress.com/klejda-bega-shkencetarja-shqiptare-kandidate-per-cmimin-nobel-ne-fizike/ Tue, 21 Nov 2017 21:44:19 +0000 http://ferizajpress.com/?p=159669 Shkencëtarja shqiptare, Klejda Bega nga Elbasani, është në prag të çmimit Nobel, pasi në arritjet e saj në shkencë, ka gjetur një formulë që mund të lëvizë atomet sipas dëshirës nëse përdor një procedurë të veçantë dhe disa pajisje sipas skemës së krijuar prej saj.

Që në fillim, Bega ka qenë një nxënëse e shkëlqyer duke u rreshtuar në studentët ekselentë dhe fituese e vazhdueshme e Olimpiadave të Matematikës dhe Fizikës në Shqipëri.

Arritjet bënë që ajo të përfundojë Universitetin në Zvicër për tu pranuar më pas nga Universiteti i Kalifornisë, i cili është ndër më të mirët, sa i përket fizikës dhe 33 pedagogët, që japin mësim aty kanë marrë çmimet Nobel. Pas përfundimit të studimeve ajo vijoi të ishte pjesë e këtij Universiteti, por si pedagoge.

“Ishte pikërisht biografia e Mari Kyrisë që i dha ngacmimin fillestar.

Unë as që e njihja se çfarë ishte fizika, por meqë kjo shkencë i kishte shkaktuar asaj (Marie Kyrisë) aq pasion, me siguri duhej të ishte diçka e mrekullueshme.

Dhe thashë: Unë do të bëhem fizikane. Matja e elektroneve përbën një nga sfidat më të mëdha të kohës në fizikë.

Është një matje shumë e rëndësishme.

Duket si diçka e thjeshtë. Por në fakt këtu qëndron baza e ligjeve të fizikës.

Pra, gjithçka e thënë deri tani e ka bazën në vërtetësinë e këtyre matjeve.

Si rrjedhim ne vërtetojmë ligje të zbuluara dhe ato që mund të zbulohen”, është shprehur Bega për median shqiptare.

Klejda ka një këndvështrim më të gjrë se sa thjesht koncepti fizikë. Madje ajo e sheh këtë shkencë si bazë për të përparuar në fusha të tjera të jetës.

]]>
Posta e Kosovës në konferencën ndërkombëtare për e-commerce http://ferizajpress.com/posta-e-kosoves-ne-konferencen-nderkombetare-per-e-commerce/ Tue, 21 Nov 2017 20:54:34 +0000 http://ferizajpress.com/?p=159663 21.11.2017.
Kryeshefi i Postës së Kosovës Sejdi Hoxha dhe menaxheri për regjionin e Ferizajt, Luan Jahiri kanë marrë pjesë në Konferencën ndërkombëtare për e-commerce në Antali ku morën pjesë edhe dhjetëra udhëheqës të postave nga vende të ndryshme.

“Gjatë paraqitjes sime si pjesë e panelit kryesor u fokusova në digjitalizimin e shërbimeve të Postës së Kosovës, përgatitjet tona të vazhdueshme për e-commerce si dhe trendin në rritje të blerjeve online të qytetarëve tanë dhe përmirësimin e këtij shërbimi në nivel global”, ka deklaruar kryeshefi Hoxha.

Përveç takimeve bilaterale me homologë nga operatorë postar ndërkombëtarë, kryeshefi Hoxha është takuar edhe me Drejtorin e Përgjithshëm të UPU-së, Z. Bishar Abdirahman Hussein nga i cili sërish ka kërkuar anëtarësimin e Postës së Kosovës në këtë agjenci ndërkombëtare.

Në këtë Konferencë kanë marrë pjesë përfaqësuesit e Qeverise turke: Kryeministri, ministri i transportit dhe ai i doganave.

Konferenca të tilla janë të mirëseardhura për Postën e Kosovës për të qenë në hap me zhvillimin teknologjik në fushën e shërbimeve postare.

]]>
Mërgimtarët kërkojnë përkrahjen e Xhakës nga udhëheqësit shqiptarë http://ferizajpress.com/mergimtaret-kerkojne-perkrahjen-e-xhakes-nga-udheheqesit-shqiptare/ Tue, 21 Nov 2017 20:44:42 +0000 http://ferizajpress.com/?p=159650 Ne si mërgimtarë e fansa të flaktë të vëllezërve Xhaka për shkak të mllefosjes së medieve serbe ndaj tyre apelojmë tek qeveritë tona , tek subjektet tona politike,që të bëjnë për ta më të mirën: ti mbrojnë pra nga agresiviteti serb që shpërtheu sërish edhe mbrëmë në telegrafin serb: telegraf.sr
Pra apelojmë duke filluar nga Edi Rama,Hashim Thaqi, Kadri Veseli, Ramush Haradinaj, Kombëtaret tona, Federata e sportit,.. e gjithë fansat , që ti mbrojmë nga sulmet serbe duke e ngritur zërin për legjendat tona,të cilët nuk u kursyen kurrë për këtë popull, dhe jo vetëm se e mbajnë futbollin tanë por edhe po na përfaqësojnë denjësisht kudo që janë.
Telegrafi serb shkruan me shumë pezëm e pelin si reagim ndaj yllit të futbollit tonë Granit Xhaka pas intervistave të tij dhënë në gazetën angleze “The Guardian”
Ata shkruajnë për atdhetarin e familjes Xhaka, për heroizmin e paparë të Taulantit në mbrojtjen e flamurit në Beograd …”Taulant Xhaka ishte më trimi këtu në mbrojtje të flamurit kuq e zi” shkruan i mllefosur- telegrafi serb.
Tani hapja e Granitit para medieve botërore në mbrojtje të vendit të vet, serbët si shumë po i vret.
“Vaj halli për ne nëse para medieve angleze ai kështu flet mirë për shqiptarët …” shprehet një nga komentuesit.
Nuk është vetëm shkrimi, por armiqësinë më të madhe po e dhezë nëpër komente drejtimi i fjalëve kah krimi … në disa komente kërkohet madje: të burgosen vëllezërit Xhaka.
Mendoj se të jesh prind e ti lexosh të gjitha këto, nuk është fare e lehtë. Këta djem pra Taulanti e Graniti na kan falur emocione e na e kanë zbardhur fytyrën ka shumë vite e vite me radhë. Jo vetëm kaq por edhe me humanizmin e tyre kanë mbështetur atdheun pa ndalë, tani ka ardhur pra koha : ti mbrojmë e ti nderojmë Xhakat, me vepra e me fjalë.
Ju përshëndesim të shqetësuar e me respekt
Një grup mërgimtarësh
nga Gjermania, Zvicra, Franca

]]>
Svarqa: Bashkimi i të gjithëve kundër LDK-së ndikoi në rezultat http://ferizajpress.com/svarqa-bashkimi-i-te-gjitheve-kunder-ldk-se-ndikoi-ne-rezultat/ Tue, 21 Nov 2017 15:30:29 +0000 http://ferizajpress.com/?p=159657 Ferizaj.21.11.2017. Bashkimi i të gjithëve kundër LDK-së, është faktori kryesor që ndikoi në rezultatin e zgjedhjeve të fundit në Ferizaj. Kështu mendon ish-kryetari i komunës së Ferizajt Muharrem Svarqa, pas një analize më të thellë që i bëri humbjes që pësoi në këtë balotazh.

“Mendoj që rezultati i prodhuar është njëfarë lloj mocioni i votëbesimit numër 2 i skenarit të Kuvendit të Kosovës. Ka qenë e pamundshme që të përballohet një fuqi politike mes këtyre aleancave që janë krijuar në një imitim të PAN-it, një bashkdyzim edhe i atyre që për katër vite kanë ngrënë bukën e komunës. Qytetarët, përkundër asaj që unë jam munduar që t’ua bëj të njohura këto, ata kanë qenë pranues ndaj politikave të tyre dhe e kanë pranuar alternativën që tash do të qeverisë. Unë shpresoj që qytetarët të dalin fitues, sepse para kësaj fati i individit dhe i një subjekti politik është më pak i rëndësishëm”, tha Svarqa.

Me këtë rast, kryetari në largim i komunës së Ferizajt Muharrem Svarqa, tha se puna e tij dhe e LDK-së është që ta konsolidojnë partinë dhe gjatë kohës sa janë në opozitë të punojmë me struktura, nëndegë e me figura të reja në këtë subjekt politik. E, për humbjen që pësoi, ai më shumë fajëson vetën sesa strukturat e partisë.

“Aty këtu ka pasur ndonjë përjashtim që dikush ndoshta ka menduar që fitohet më lehtë dhe puna ka mundur të neglizhohet, por jo me ndonjë prapavijë për një luftë të brendshme politike. Megjithatë unë mendoj që kjo do të jetë një këndellje dhe ne do të përmirësohemi sepse edhe unë personalisht nuk mendoj që kam qenë i pagabueshëm, por fakti që je në pushtet shpeshherë nuk të krijon mundësi të merresh me partinë, prandaj mendoj që një dozë të fajit mund ta kem unë. Jam munduar të punoj me ndërgjegje dhe kam besu që të gjithë njerëzit e dinë këtë fakt”, tha Muharrem Svarqa.

Svarqa nuk e la pa e përmendur biletën që kreu i PDK-së Kadri Veseli, ia kishte përmendur në një tubim elektoral. Ai tha se bileta për Gjermani nuk i duhet, sepse do të vazhdojë punën në vendlindje.

“Është e lehtë të menaxhohet fitorja, por është shumë e vështirë të menaxhohet humbja dhe humbjen duhet menaxhuar me vullnet dhe duke u ndier në pozitë të barabartë me ta. Unë do ta ndaj fatin tim me LDK- në, fatin e veprimtarive të kësaj partie dhe me qytetarët. Synimet e mia janë që unë ta përfundoj jetën time këtu në Ferizaj dhe nuk kam asnjë ambicie që t’i shfrytëzoj biletat e depërtimit që na nxjerr dikush në tubime publike, madje tubime ku thirret e tërë Kosova. Unë mendoj se ato politika kanë përfunduar dhe nuk do të kthehen më në Kosovë. Unë për asnjë çmim nuk do t’ia kisha nxjerr biletën asnjë qytetari që ta lëshoj Kosovën dhe për këtë arsye unë fatin tim do ta ndajë bashkë me qytetarin e këtushëm”, tha Svarqa, për Televizionin Tema.

Derisa Svarqa po e pret dritën jeshile të Komisionit Qendror Zgjedhor, për t’ia dorëzuar mandatin qeverisës kryetarit të sapozgjedhur Agim Aliut, ai këto ditë po merret me punët që ka nisur gjatë kohës sa udhëhoqi me Ferizajn.

]]>
Vëllai rrah vëllanë në Ferizaj http://ferizajpress.com/vellai-rrah-vellane-ne-ferizaj/ Tue, 21 Nov 2017 12:01:54 +0000 http://ferizajpress.com/?p=159654 Policia raporton se të hënën në Ferizaj ka arrestuar një të dyshuar pasi që i njëjti pas një mosmarrëveshje ka sulmuar fizikisht vëllanë e tij, duke i shkaktuar lëndime të rënda trupore.

Viktima është dërguar për trajtim mjekësor në QKUK ndërsa i dyshuari me vendim të prokurorit është dërguar në mbajtje.

]]>
Grainca takon auditorin e përgjithshëm të Polonisë, Krzysztof Kwiastowski http://ferizajpress.com/grainca-takon-auditorin-e-pergjithshem-te-polonise-krzysztof-kwiastowski/ Tue, 21 Nov 2017 09:09:18 +0000 http://ferizajpress.com/?p=159651 Zëvendësministri i financave, Mustafa Grainca u takua me auditorin e përgjithshëm të Polonisë, z. Krzysztof Kwiastowski në të cilin takim u bisedua rreth projektit të binjakzimit të Zyrës Kombëtare të Auditimit të Kosovës dhe të Polonisë si projekt i rëndësishëm në avacimin e politikave të audimit në vendin tonë.
Zëvendësministri Grainca, falënderoi presidentin e auditimit të Polonisë për gatishmërinë e shfaqur për të ndihmuar avancimin e performancës të Zyrës Kombëtare të Auditimit në Kosovë,
Grainca në të njëjtën kohë, shfaqi gatishmërinë që Ministria e Financave gjithashtu të jetë përkrahë gjitha proceseve në funksion të ngritjes së efikasitetit dhe efektivitetit të Zyrës Kombëtare të Auditimit.

]]>
10 vjet “Gëzuar” në Gjenevë http://ferizajpress.com/10-vjet-gezuar-ne-gjeneve/ Mon, 20 Nov 2017 20:31:14 +0000 http://ferizajpress.com/?p=159647 Ansambli  i këngëve dhe valleve “Gëzuar” nga Gjeneva, shënoi dhjetëvjetorin e veprimtarisë së tij të suksesshme me një  program të pasur kulturor

Mbrëmë, me një Akademi solemne Ansambli i këngëve dhe valleve  “Gëzuar” nga Gjeneva, ka shënuar përvjetorin e dhjetë të punës dhe të sukseseve të  tij të njëpasnjëshme.

Ky ansambël, i konsideruar me të drejtë si njëra nga shoqëritë më të suksesshme kulturore të diasporës sonë, ka  tubuar në sallën e koncerteve “Henri Dunat” të komunës Vernier të Gjenevës, prindër, fëmijë, nxënës e studentë.

Po ashtu të pranishëm në këtë jubile të rëndësishëm kulturor ishin edhe zyrtarë të shumtë institucionalë të komunave të ndryshme të kantonit të Gjenevës.

Ansamblin “Gëzuar” me praninë e tyre e nderuan edhe përfaqësues të shoqatave, klubeve dhe shoqërive simotra pothuajse  nga  e gjithë Zvicra.

Veçmas ra në sy prezenca e zotit Ndue D.Uka, udhëheqës  i Ansamblit ”Arbëresha” nga qyteza Sirnach e  kantonit  Thurgau, i cili vitin e kaluar punën e ansamblit që ai e drejton e përmblodhi me botimin e një monografi mjaft përmbajtjesore dhe të vëllimshme.

Kurse një vështrim të përgjithshëm  aktivitetit  dhjetëvjeçar të Ansamblit “Gëzuar”të Gjenevës, ia bëri  z. Ismet Kurteshi, kryetar shumëvjeçar i tij.

Ai tha se krijimit të këtij ansambli fillimisht i parapriu një atelie artistike eksperimentale e kapshme për të gjitha moshat.  Të gjitha nismat çdoherë  në vete bartin  vështirësi e në mënyrë të posaçme për ne që jetojmë  dhe veprojmë jashtë atdheut.

Të bashkuar rreth koreaografit  Xhemali Berisha

Në një qytet ndërkombëtar dhe me një shumëllojshmëri  kulturash siç është Gjeneva, sigurimi  i një salle apo palestre nuk është aq  edhe i lehtë edhe për ata që kanë dalë  kaherë nga anonimiteti. Mirëpo  falë mikut tonë të madh Ueli Leunberger më 1996 në zemër të Gjenevës, u hap Universiteti Popullor Shqiptar, i cili edhe sot konsiderohet si dritare kryesore e mërgatës sonë.

Me hapjen e këtij institucioni u zgjodhën edhe  shumë probleme  të komunitetit tonë.

Kurteshi vazhdoi duke thënë se brengë e secilit mërgimtar ishte ruajta e trashëgimisë sonë historike dhe etnokulturore.

Andaj një grup entuziastësh të udhëhequr nga koreografi  ynë  i mirënjohur  Xhemali Berisha, filloi rekrutimin e një armate të tërë të të rinjve tanë muzikantë të  profileve të ndryshme.

Falë kontributit  të prindërve të solistëve dhe valltarëve u siguruan instrumentet e domosdoshme dhe kostumet. Pastaj  nisën ushtrimet intensive në zënien e dijeve në vallëzim e këngë.

Nuk vonoi shumë dhe debutuam para publikut duke lënë përshtypje të jashtëzakonshme.

Nga ky sukses u motivuam të gjithë dhe  në vitin 2007 duke parë potencialin e bollshëm dhe prirjet e djemve dhe vajzave  për këngët dhe vallet tona burimore nga atelie eksperimentale u shndërruam  në “Ansamblin e Këngëve dhe Valleve “Gëzuar”.

Serioziteti në punë  dhe cilësia  e treguar shpejt na hapën rrugë  për prezantime jovetëm në festat tona kombëtare por dhe në ato të komunave të  kantonit të Gjenevës.

Kur krijuam identitetin tonë të duhur filloi  edhe mbështetja materiale nga disa komuna  të kantonit të Gjenevës. Gjithashtu patëm edhe përkrahjen e disa individëve.

Përkrahje edhe nga qytetarë zviceranë

Rrugës sonë të sukseseve plot një dekadë iu bashkëngjit edhe zonja Myriam Rossier, e cila   përveç përcjelljes së  rregullt  të aktivitetit tonë u tregua e përpiktët  edhe në pagesën e anëtarësisë.  Gjithashtu një kontribut të jashtëzakonshëm dha edhe  ish- producenti i Ansamblit “Gëzuar” z. Nexhmedin Ilazi .

Ai së bashku me tre fëmijët e tij, Ansamblin “Gëzuar” e konsideroi si shtëpi të tij të dytë.

Ngjashëm vepruan edhe shumë të tjerë pa ndihmën e të cilëve nuk do ishim këtu ku jemi tha në mbyllje të vështrimit të tij z. Ismet Kurteshi,  i cili në cilësinë e kryetarit bëri të pamundurën për të mirën e këtij Ansambli.

Duhet theksuar edhe faktin që falë Zotit Ismet Kurteshi, i cili është në kryerje të mandatit të dytë të këshilltarit në Bashkinë Onex të Gjenevës, autoritetet e saj ofruan  në shfrytëzim pa kurrfarë kompensimi  për nevojat e Ansamblit “Gëzuar” një nga sallat “Villa Tacchini” të  kësaj komune.

Ndërkohë në podiumin e amfiteatrit  duke na bërë një befasi të këndshme të gjithëve u paraqitën  motrat Vjendita dhe Ejona Stojkaj, soliste dhe valltare të dalluara ndër vite të Ansamblit “Gëzuar”.

Ato  përveç talentit të tyre  të rrallë në këngë e vallëzim  sot u shquan edhe me udhëheqjen e shkëlqyer të këtij programi jubilar.

Në mbrojtje të trashëgimisë kulturore

Listën me emrat e  shumtë të kontribuuesve dhënë rritës dhe avancimit të Ansamblit “Gëzuar” e lexoi z. Fadil Avdiaj, valltar dhe aktivist i këtij Ansambli. Ai për suksesin e arritur më meritorët i konsideron prindër e fëmijë ,që gjithnjë u treguan të gatshëm për ruajtjen e trashëgimisë sonë historike dhe etnokulturore.

Një përshkrim  kronologjik një dekade pune të palodhshme  e përplot suksese  të këtij ansambli ia bëri  edhe Xhemali Berisha, nismëtar dhe  kryeprotagonist kryesor i formimit të tij. Ai dha: ”Vitet kalojnë por kujtimet për punën, shokët dhe miqtë nuk harrohen asnjëherë”. Këta solistë e valltarë  i kujtoj  kur së bashku me ecjen nisën këngën dhe vallëzimin, duke na dhënë çaste të veçanta kënaqësie. Në mesin tonë sot kemi motrat Stojkaj me origjinë nga Gllogjani i Deçanit, të cilat përveç prezantimeve brilante përpara publikut ato  nxorën në dritë edhe disa albume këngësh, duke dëshmuar që me këngën dhe vallëzimin  janë të lidhura ngushtë.

“Gëzuar” ishte mysafire edhe në përvjetorin e Ansamblit “Shota”

Përveç këngës dhe valles anëtarët tanë në përvjetorët e organizuar këtu në Gjenevë, me rastin e rënies së heroit tonë kombëtar Agim Ramadani dhanë edhe pjesë të lehta teatrale me çfarë dëshmuan prirjet e tyre të gjithanshme në  gjini të ndryshme të artit dhe të kulturës sonë.

Momentet  tjetër që u përjetua me gëzim të papërshkruar  nga të gjithë ne ishte edhe ftesa drejtuar  Ansamblit tonë më 2014 nga ana e Ansamblit  ”Shota” të Republikës së Kosovës.

Loja me shije dhe kujdes  e pjesëtarëve të Ansamblit Gëzuar” të Gjenevës në përvjetorin e 50-të të Ansamblit “Shota” fascinoi  artistë e këngëtarë të njohur  të estradës sonë .

Ata punën e fëmijëve tanë të lindur dhe të rritur larg vendlindjes e  vlerësuan me notën më të lartë. Ky prezantimi i suksesshëm u ra në sy edhe medieve të shkruara dhe atyre vizive të Republikës së Kosovës.

Ato këtë aktivitet tonin e pasqyruan nëpërmjet kronikave dhe emisioneve  të ndryshme televizive siç ishte rasti me RTV-në 21.

Paraqitje tjetër  jona që u mirëprit jashtëzakonisht  mirë ishte edhe ajo në Berlin të Gjermanisë, ku u nderuam me çmimin e më të mirit në këtë festival tha Berisha.

Edhe pjesëmarrja  në Lyon të Francës ishte mjaft e frytshme sepse u përcollëm nga mijëra ardhurës të këngës dhe valles shqipe.  Për punën e mirë na pati përgëzuar edhe prof.dr.  Muhamedin Kullashi, ish-Ambasador Fuqiplotë i vendit tonë në Paris  të Francës

Kurse vitin e kaluar prezantuam në festën  tradicionale “Fete de la Musique” të Gjenevës, manifestim ky që tubon grupe të njohura muzikore nga e gjithë bota.

Meqë veprojmë në Zvicër  kemi bashkëpunim të shkëlqyer me të gjithë.

Para gjashtë muajve prezantuam edhe në qytezën Fully të kantonit Valais, ku kemi qenë të ftuar special të shoqatës atdhetare “Medvegja” e cila  dallohet me aktivitetet e saja   kulturore  dhe bamirëse.

Koreografi ynë i mirënjohur Xhemali Berisha para  se ta mbyll diskutimin e tij në këtë jubile shpalosi edhe një fakt tjetër të rëndësishëm. Ai dha : “ puna me këta të rinj më rinon dhe më bënë krenar.  Shumica e këtyre djemve dhe vajzave sot punojnë në institucione të ndryshme publike dhe shoqërore të  kantonit Gjenevës. Ata me mjaft sukses kryejnë punën e  juristit,ekonomistit,mësimdhënësit, mjekut, inxhinierit, agronomit etj.  Prandaj punën time me ta e shoh  edhe  si  privilegj.

Falë përkushtimit të tyre në punë  temat dhe debatet mbi integrimin  e komuniteti tonë janë çështje që i takojnë të së kaluarës tha në përfundim të diskutimit z. Berisha.

Pas paraqitjes së raporteve  dhe analizës së aktiviteteve u dha një program i pasur artistik me këngë dhe valle të të gjitha trevave tona. Pjesë e këtij programi tre orësh ishin dhe këngët polifonike të Jugut të Shqipërisë, të cilat vërtetë ishin tërheqëse.

Me kusht që të iket nga klishetë dhe shabllonet  kësaj here për të pranishmit fëmijët tanë  shkëputën edhe një mori thëniesh të urta popullore dhe filozofike të mendimtarëve të ndryshëm.

Ato  jo vetëm që u pëlqyen  por edhe u duartrokitën gjatë nga shikuesit e shumtë.

Me të përfunduar programi nënat dhe motrat tona  si çdoherë të pa përtueshme  me gatimet e tyre të mrekullueshme mbushën tryezat. Ato secilit pjesëmarrës të këtij jubileu kulturor i dhanë rastin të shijojë kuzhinën shqiptare, e cila  dita-ditës po e   shton  cilësinë, duke u preferuar jashtëzakonisht edhe nga të huajit.

Autor i fotografive: Rilind Berisha

]]>
KK Kastrioti nuk po e lëshon lehtë vendin e parë, triumfojnë edhe në “Adem Jashari” http://ferizajpress.com/kk-kastrioti-nuk-po-e-leshon-lehte-vendin-e-pare-triumfojne-edhe-ne-adem-jashari/ Mon, 20 Nov 2017 20:10:47 +0000 http://ferizajpress.com/?p=159644 Puna profesionale e bën edhe suksesin, këtë më së miri po e tregon KK Kastrioti e cila vazhdimisht në Ferizaj po sjell medalje me thes nga secili turnir, kështu ndodhi edhe në fundjavë në turneun ndërkombëtar “Adem Jashari” kur edhe u zgjidhën klubi më i suksesshëm me më së shumti medalje të fituara dhe atë: 7 medalje ari + 2 medalje ari (në emër të FKK-së) = 9 medalje ari. 7 medalje argjendi dhe 7 medalje bronzi.

Kështu, kjo ishte një performancë e shkëlqyer e Kastriotit në përfundimin e sezonit të garave, duke pri në rang listën e sukseseve, së bashku me klubin Martial Arts nga Fushë Kosova në tri garat e fundit të organizuara nga Federata e Karatesë së Kosovës.

]]>
Përfaqësues të GIZ për Kosovë vizituan UShAF http://ferizajpress.com/perfaqesues-te-giz-per-kosove-vizituan-ushaf/ Mon, 20 Nov 2017 19:03:03 +0000 http://ferizajpress.com/?p=159641 Ferizaj.20.11.2017. Rektori i Universitetit të Shkencave të Aplikuara në Ferizaj (UShAF), Prof. Dr. Agron Bajraktari priti sot në takim përfaqësuesit e organizatës gjermane GIZ, znj. Jehona Serhati, z. Edmond Gashi dhe z. Xhelal Derguti.

Gjatë takimit u bisedua rreth mundësisë për bashkëpunim në mes të UShAF dhe organizatës GIZ në fushën e orientimit në karrierë, si dhë në fushat tjera rreth bashkëpunimit me diasporën.

Rektori Bajraktari i falënderoi përfaqësuesit e GIZ për dëshirën që të bashkëpunojnë me UShAF dhe njoftoi ata me historikun e Universitetit, programet të cilat i posedon, numrin e studentëve, si dhe me të arriturat dhe sfidat nëpër të cilat ka kaluar si Universitet i ri.

Po ashtu, rektori foli edhe për Bordin Industrial, i cili është pjesë e UShAF dhe ndihmën që i ofron ky Bord Universitetit dhe shumë të tjera që e bëjnë të veçant dhe unik UShAF. Po ashtu, foli edhe për bashkëpunimet ndërkombëtare dhe përfitimet që Universiteti ka nga ato.

Ndërsa, përfaqësuesit e GIZ, falëndëruan rektorin për mikëpritjen dhe gatishmërinë për të bashkëpunuar. Gjithashtu treguan edhe interesimin e tyre që të bashkëpunojnë me Universitetin e vetëm të Shkencave të Aplikuara në Kosovë. Po ashtu, treguan edhe për disa pjesë përbërëse dhe qëllimet e programit të tyre të bashkëpunimit.

]]>
Agim Aliu: Ferizaj, faleminderit! http://ferizajpress.com/agim-aliu-ferizaj-faleminderit/ Mon, 20 Nov 2017 18:55:47 +0000 http://ferizajpress.com/?p=159638 Pas rezultatin të mbrëmshëm në garën zgjedhore për Ferizajn, kryetari i sapozgjedhur i Komunës së Ferizaj, z. Agim Aliu, sot përmes faqes së tij në rrjetin social “Facebook” i ka drejtuar qytetarëve të Ferizajt një mesazh falenderues

Mesazhi i plotë

Ferizaj, faleminderit!

Mbrëmë, ferizajasit dëshmuan se e duan ndryshimin. Pushteti i ri është pushteti juaj, ju që jeni forca ime, vullneti për të bërë Ferizajn, qytet elitar.

Jam thellësisht falenderues dhe i emocionuar me mbështetjen e fuqishme të gjithë qytetarëve, të rinjve e të moshuarve, burrave e grave që dhanë kontributin e tyre për ta bërë realitet fitoren.

Triumfi i djeshëm është triumfi i qytetarëve, zërit që thërret për ndryshim me punë konkrete.

Unë do të jem zëri juaj, kryetar i të gjithëve, përtej ngjyrave politike që bashkë të punojmë për të ardhmen e përbashkët në qytetin tonë.

Bashkë na presin shumë punë për ta bërë Ferizajn ashtu siç duam.

Faleminderit të gjithëve!

Na priftë e mbara!

P.S. Kërkoj ndjesë ndaj gjithë atyre, qindra mesazheve e thirrjeve telefonike që nuk kam mundur t’i përgjigjem. Ju faleminderit për urimet!

Sinqerisht,
Agim Aliu

]]>