FerizajPress http://ferizajpress.com Një klik larg lajmit Mon, 19 Feb 2018 17:42:23 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.9 Hulumtim shkencor: qirinjtë aromatikë dhe freskuesit e ajrit, mund të shkaktojnë astmën, dëmtimin e mushkërive dhe kancerin http://ferizajpress.com/hulumtim-shkencor-qirinjte-aromatike-dhe-freskuesit-e-ajrit-mund-te-shkaktojne-astmen-demtimin-e-mushkerive-dhe-kancerin/ Mon, 19 Feb 2018 17:42:23 +0000 http://ferizajpress.com/?p=164353 Ja përse do të duhej të jemi të kujdesshëm me rastin e përdorimit të qirinjve aromatikë…

E gjitha ka filluar kur në “Dayli mail” është botuar artikulli në të cilën është shkruar që janë gjetur fakte që qirinjtë aromatikë mund të na bëjnë shumë dëm.
Mirëpo, jo vetëm qirinjtë, por edhe cilido freskues ajri dhe produkt i ngjashëm aromatik, transmeton Telegrafi.

Në të vërtetë, janë kemikalie problematike të cilat mund të gjenden në aroma dhe dyllë.

Edhe pse priten studime të tjera, studimet e para kanë treguar që ekspozimi i gjatë ndaj produkteve të caktuara aromatike është aq i rrezikshëm sa që mund të shkaktojë astmën, dëmtime të mushkërive madje edhe kancer.

Është e lehtë të zbulohet që hulumtimi i mëparshëm ka treguar që ndezja e qirinjve në ambient të mbyllur ndot ajrin.

Hhulumtimet kanë treguar që qirinjtë me shumë aroma brenda vetes prodhojmë më shumë blozë, andaj aq më mirë është që të përdoren qirinj me më pak aroma apo qirinj pa aroma.
Në po atë hulumtim është theksuar që është e mundshme që reaksionet organike nga qirinjtë janë të lidhura me rrezikun e shtuar nga zhvillimi i kancerit.

Nga ana tjetër, disa shkencëtarë frikësohen edhe për shkak të efektit afatgjatë të përdorimit të freskuesve të ajrit.

Qendra angleze e shëndetit publik ka zbuluar që këto produkte mund të përmbajnë “sasi të konsiderueshme formaldehideve”, edhe pse është theksuar që kjo nuk do të duhej të shkaktonte probleme shëndetësore në hapësirën me ventilim normal dhe aty ku përdoret rrallë.

Gjithashtu, është vërtetuar që është lidhja e fuqishme midis ekspozimit të ftalateve (kimikate të cilat gjenden në freskuesit e ajrit dhe shpesh në plastikë) gjatë shtatzënisë dhe gjasave të shtuara që fëmija më vonë të sëmuret nga astma.

/Telegrafi/

]]>
Wall Street ka zgjidhur një problem të madh për Bitcoin http://ferizajpress.com/wall-street-ka-zgjidhur-nje-problem-te-madh-per-bitcoin/ Mon, 19 Feb 2018 17:31:34 +0000 http://ferizajpress.com/?p=164350 Wall Street ka zgjidhur një problem të madh për Bitcoin – paqëndrueshmërinë në treg – duke hapur kështu rrugën që monedha të shërbejë si një mjet këmbimi ndërmjet njerëzve dhe të të fitoj një prezencë më të madhe.

Ky është një zhvillim shumë i madh për ‘monedhën e popullit’. Kohët e fundit, shkruan Forbes, përcjell Telegrafi, ‘Starbucks’ dhe ‘Dunkin Donuts’ kanë folur për Bitcoin, për një arsye të qartë: pranimi i Bitcoin si një formë e pagesës për produktet e tyre që do të krijojë një lëvizje të madhe midis klientëve ‘të magjepsur’ me kriptovalutën. Por ata ende nuk e kanë pranuar atë si një formë pagese për kafe.
Pse? Është e vështirë të thuash. Ndoshta, ata janë të shqetësuar për paqëndrueshmërinë e kriptovalutës, e cila mund të rezultojë në një humbje të madhe nëse duhet të zhvlerësohet me shpejtësi kundrejt dollarit.

Ky është një problem i vjetër, i cili Wall Street ka zgjidhur kohët e fundit me futjen e kontratave me Bitcoin.

‘Starbucks’, Dunkin Donuts dhe çdo biznes tjetër që është i shqetësuar në lidhje me këtë perspektivë, mund të nënshkruajnë kontrata me Bitcoin, mirëpo kjo do të thotë se çdo humbje në tregun vendor do të bartet në tregun e Bitcoin. /Telegrafi/

]]>
Dua Lipa sulmon rëndë Rita Orën për paraqitjen e saj në Prishtinë? http://ferizajpress.com/dua-lipa-sulmon-rende-rita-oren-per-paraqitjen-e-saj-ne-prishtine/ Mon, 19 Feb 2018 17:14:36 +0000 http://ferizajpress.com/?p=164345 Ditën e djeshme Dua Lipa kishte bllokuar të gjitha komentet në postimin që kishte bërë për të uruar Pavarësinë e Kosovës dhe kjo sepse shumica prej komentuesve e kishin ofenduar këngëtaren për faktin se kjo e fundit nuk kishte pranuar të vinte falas në koncertin e mbajtur në Prishtinë, siç Rita Ora bëri.

Një tjetër detaj i rëndësishëm ishte ai kur gjatë konferencës për shtyp për gazetarët shqiptarë përpara koncertit, Rita Ora u pyet nëse do të bënte një duet me Dua Lipën dhe nuk dha një përgjigje konkrete por bëri një anashkalim të përgjigjes.

Sikur mos të mjaftonin këto detaje, Dua Lipa ka postuar një foto shumë gazmore në Instastory, ku i uron të gjithëve një javë të mbarë. Një mënyrë qesharake për të ironizuar veshjen e Rita Orës në koncertin që u mbajt në Prishtinë.

]]>
Kjo është befasia që ‘Youtube’ i bëri Dua Lipës pasi bëri 1 miliard klikime (Foto) http://ferizajpress.com/kjo-eshte-befasia-qe-youtube-i-beri-dua-lipes-pasi-beri-1-miliard-klikime-foto/ Mon, 19 Feb 2018 16:51:28 +0000 http://ferizajpress.com/?p=164341 Dua Lipa dita-ditës po ngjet shkallët e suksesit anembanë botës. Ajo ka arritur tashmë të bëhet pjesë e eventeve më prestigjioze dhe të klasifikohet në krye të top listave. Këngëtarja kosovare ka marrë sot një befasi të këndshme.

Rrugës për në Brit Awards, ku ajo është e nominuar në 5 nominime, Dua ka hasur në një billboard ku shihej fotografia e saj në katër anët, shkruan Indeksonline.

Dua është emocionuar tej mase dhe këtë ndjenjë e ka ndarë edhe me ndjekësit e saj në rrjetin social Instagram. Ajo ka falendëruar kanalin ‘Youtube’, i cili këtë dhuratë e ka bërë me rastin e 1 miliard klikimeve që ka marrë Dua me këngën ‘New Rules’./Indeksonline/

]]>
“Hajvalia e Pacollit” i bashkon edhe presidentët e rajonit http://ferizajpress.com/hajvalia-e-pacollit-i-bashkon-edhe-presidentet-e-rajonit/ Mon, 19 Feb 2018 16:01:22 +0000 http://ferizajpress.com/?p=164337 Rezidenca e Behgjet Pacollit, po shndërrohet në një vend takim për liderë politik, pos vendas, tash edhe për ata të rajonit.Numri dy i Qeverisë, tani i ka bashkuar në një darkë në shtëpinë e tij të gjithë mysafirët e shquar, që morën pjesë në shënimin e dhjetë vjetorit të Pavarësisë së Kosovës.

Ish-Presidentët, Mesiq, Mejdani, Sejdiu, Presidenti Meta me bashkëshorte, diplomatë, ambasadorë nga shumë vende të botës, raportuesi për Kosovën në Parlamentin Evropian, dhe mysafirë të tjerë e festuan vitin jubilarë të Pavarësisë si mysafirë të veçantë të Ministrit të Jashtëm Pacolli.

Gjatë kësaj darke u diskutua për tema të ndryshme mbi bashkëpunimin e Kosovës me shtete të ndryshme të botës dhe Organizatat Ndërkombëtare në përgjithësi.

]]>
SBASHK-u vazhdon me grevën http://ferizajpress.com/sbashk-u-vazhdon-me-greven/ Mon, 19 Feb 2018 10:46:22 +0000 http://ferizajpress.com/?p=164329 Sindikata e Bashkuar e Arsimit dhe Shkencës (SBASHK) ka bërë të ditur se do të vazhdojë me veprimet sindikale, ndërsa të martën ka thënë se do të mbahet grevë dyorëshe në të gjitha institucionet arsimore.

SBASHK thekson se greva do të mbahet në dy orët e para të mësimit të paradites dhe në dy orët e para të mësimit të pasdites në të gjitha shkollat e Kosovës, kurse Universitetet do të jenë në grevë nga ora 10 deri në orën 12.

“Duke e parë se pas grevës njëorëshe në tërë sistemin arsimor, kishte reflektim të pamjaftueshëm të Qeverisë së Kosovës ndaj kërkesave të të punësuarve në arsimin e Kosovës, SBASHK-u vazhdon me veprimet sindikale, ashtu si është vendosur në mbledhjen e jashtëzakonshme të Këshillit Drejtues. Pra, e marta e 20 shkurtit do të gjejë tërë arsimin e Kosovës në grevën dyorëshe”, thuhet në njoftim.

SBASHK thekson se Këshillat greviste, që janë formuar me kohë, në shkolla e njësi akademike do të kujdesën për mirëvajtjen e grevës dyorëshe dhe do t’i mbajnë të informuar këshillat greviste komunale, gjegjësisht këshillin grevist të Universiteteve, kurse këta Këshilla do të jenë në komunikim me Këshillin Qendror grevist që është në selinë e SBASHK-ut.

“Edhe për kundër vlerësimit të gabueshëm të apelit tonë drejtuar prindërve nga ana e KMDLNJ-së dhe ca individëve, edhe sot u drejtohemi prindërve e nxënësve me apel, jo për t’u bërë pjesë e grevës sonë, por për hir të sigurisë së nxënësve të mos nisen për në shkolla gjatë kohës sa zgjatë greva, por të jenë në institucionet shkollore për të nisur mësimin në orën e tretë sipas orarit. Ju kujtojmë se kur ka grevë nuk ka mësim”, thuhet në njoftim.

]]>
Mashtrimi i madh historik http://ferizajpress.com/mashtrimi-i-madh-historik/ Mon, 19 Feb 2018 08:54:13 +0000 http://ferizajpress.com/?p=164334 Reagojnë enveristët me rastin e 27 vjetorit të rrëzimit të shtatores së shokut Enver Hoxha
Mashtrimi i madh historik
Në vitet 90-ta kur ish vendet socialiste kishin hyrë në një fazë të stuhishme të shkatërrimit, shovenistët serbë për ta zhvendoss vëmendjen e faktorit ndërkombëtarë nga Kosova, të cilën pasi e kishin gjakosur mirë e mirë kësaj të fundit ia detyruan në vend të autonomisë së mëparshme një kushtetut të aprovuar nga tankët dhe grykat e kallashnikovëve.
Serbomëdhenjët së pari i fryejnë valles së përgjakshme fillimisht në Rumani por pa lënë anash as Shqipërinë.
Që në vitet 90-ta misionar serb, por që fatkeqsisht ishin shqipfolës endeshin posht e lart nëpër Tiranë dhe në gjithë Shqipërinë, me shuma të mëdha parash, për t’iu kriju bindjen vendorëve, se pot ë kishin qenë ata pjes e Jugosllavisë, as qumshti i zogut s’do t’iu mungonte. Dhe pikërisht kështu njëri pas tjetrit filluan të krijoheshin dhe tuboheshin krimbat dhe kërminjtë të cilët s’do të ndaleshin derisa Shqipërinë ta shkatërronin edhe më keq se gjatë okupimit fashistë.
Me 20 Shkur të vitit 1991, nëpër sheshet e Tiranës, po buqiste ora e zezë e historisë. Ata që këtë zhvillim shkatërrues mund ta ndalnin, heshtën e mandej indirekt edhe e ndihmuan sepse ishin të bindur se ndryshimet ideologjike do të ishin vetëm ndryshim i kostumeve politike që domethënë nga të parët e majt do të kalonin në të parët e djathtë. Ata shpresonin se në majën e piramidës së rebelimit e kishin vendosur njeriun e tyre Sali Berishën. Por sikur harruan se ai tanimë nuk ishte nën sqetullën e tyre, si dikur që i dridhej buza kur përmendëte Enverin dhe partinë. Me 20 Shkurt turma e qorragjinjëve që e kishte shpirtin të shitur tek serbët e ndërkombëtarët, e udhëhequr nga Berisha, Hajdari, Pashko, Ceka, e ndoni tjetër bandit. Duke e shfrytzu hilen e nomenklaturës udhëheqëse të deri atëhershme e rrëzuan përdhe shtatoren e viganit të vegjëlisë Enver Hoxha.
Sikur Noli I madh të ishte gjallë për 20 Shkurtin e vitit 1991 me siguri do të shkruante:
Nënë Shqipëri më qajë në Tiranë.
Sepse u ngrit një grup tiran.
Aty pran sheshit Skënderbe.
Shqipëria krenare u shtri për dhe.
Sot ti vështrosh ato ngjarje, aq të qoroditura dhe aq poshtëruese për Shqipërinë të krijojnë një tmerr të vërtet.
Megjithatë ngjarjet e viteve 90-ta nuk ishin vetëm një episode i izoluar, por një valë massive e shkatërrimeve të pamëshirshme ku u përmbys çdo gjë, u dogjën e shkatërruan fabrikat, uzinat, kombinatet, u shkulën drujtë frutorë, u pren pamëshirshëm malet, u thyen dhe vodhën koperativat, u shkatërru sistemi arsimor dhe u përmbys kultura e deri atëhershme populore për ti lënë radhën në vazhdim edukimit dhe kulturës së bandave të hajdutëve të pronarëve të drogës dhe gjithëfarë pislliqesh që mund ti kultivoj vetëm demokracia e sojit fashistë.
Shqipëria që dikur kundërmonte arom limoni dhe portokalli u kthye në një poligon hashashi. Kur njeriu I sheh me sy objektiv këto zhvillimet e pas viteve 90-ta në Shqipëri dhe sidomos të 97-tën, të krijojnë përshtypjen sikur ky vend të jetë I mallkuar nga mbinatyra. Por ne mendojmë se Berishën nuk e ngriti në karrier ndonjë fuqi jashtë njerëzore por atë e lartësuan një grup shqipëtarësh, disa të tjerë heshtën, e ata që kundërshtuan nuk ishin mjaft serioz. Megjithatë shqipëtarët njëher e mirë duhet të kuptojnë se ç’farë ftyrzinjë kanë në timon të shtëtit.
Ata që s’e duruan dot autoritetin e Enverit, po I durojnë sot duart e ambasadorëve ndërkombëtarë që po I tërheqin politikanët për hunde dhe qe besa po ua zgjasin veshët sa të Gomarit. Shqipëtarët aktualisht kanë vetëm dy zgjidhje: O duhet ti asgjësojnë si qejtë bandit e mbrapshta të politikës, Ose do të jetojnë të poshtëruar e të prangosur si skllevër.

Në emër të LPSH-KVE
Remzi Hasan

]]>
Videoja më e bukur që keni parë: Studentë nga e gjithë bota urojnë Pavarësinë e Kosovës http://ferizajpress.com/videoja-me-e-bukur-qe-keni-pare-studente-nga-e-gjithe-bota-urojne-pavaresine-e-kosoves/ Sun, 18 Feb 2018 21:25:34 +0000 http://ferizajpress.com/?p=164330 Studentë nga e gjithë bota kanë uruar për 10-vjetorin e pavarësisë së Kosovës.

Kordinatorja e projekteve pranë, “Rrjetit Demokracia Fillon Këtu” Arta Mehana (Podujevë) -bashkë me koleget e saja: Albesa Humolli (Prishtinë) ,Arbresha Kqiku (Gjilan),Venera Brahimi (Mitrovicë) dhe Yllka Kabashi (Prishtinë) që momentalisht gjinden në universitetin e Marburgut në Gjermani në një program studimi kanë bërë një video me anë të së cilës student nga e mbarë bota urojnë Pavarësinë e Kosovës.

Për më shumë shikojeni videon!

]]>
Luboteni e fillon sezonin pranverorë me fitore http://ferizajpress.com/luboteni-e-fillon-sezonin-pranverore-me-fitore/ Sun, 18 Feb 2018 20:29:37 +0000 http://ferizajpress.com/?p=164314 Ferizaj.18.02.2018. Luboteni , mposhti Therandën 3:0, ndërsa Kastrioti ka pësuar humbje nga Drita, me rezultat 1:3.

Në ndeshjen e fundit të luajtur të dielën,  Luboteni mposhti Therandën 3:0,  kurse në takimet tjera u arritën rezultate kryesisht të pritura.
Pas kësaj fitore kundër Therandës, Luboteni gjendet në vendin e dytë në radhitjen tabelare me 21 pikë prapa Prishtina Volley e cila kryeson tabelën me 23 pikë.

VOLEJBOLL: SUPERLIGA MESHKUJT
Java 8
Prishtina Volley 3-1 Peja
Luboteni 3 – 0 Theranda
Vushtrria – Shpella, 19.02.2018
AS Vushtrria – Drenica R&R, 22.02.2018
Tabela:
1. Prishtina Volley 23
2. Luboteni 21
3. Theranda 15
4. Vushtrria 9
5. Peja 7
6. Shpella 6
7. Drenica R&R 6
8. AS Vushtrria 3
Java 9
Luboteni – Prishtina Volley
Theranda – AS Vushtrria
Drenica R&R – Vushtrria
Shpella – Peja

VOLEJBOLL: SUPERLIGA FEMRAT
Java 8
Drenasi 0-3 Skenderaj
Trepca 0-3 Prishtina Volley
Drita 3-1 Kastrioti
Gryka 1-3 Ferizaj
Tabela:
1. Drita 23
2. Skenderaj 19
3. Kastrioti 18
4. Prishtina Volley 15
5. Ferizaj 12
6. Drenasi 5
7. Trepça 3
8. Gryka 1
Java 9
Gryka – Drenasi
Ferizaj – Drita
Kastrioti – Trepça
Prishtina Volley – Skenderaj

]]>
Mjekët paralajmërojnë prindërit: Fëmijët po flenë shumë pak, tregoni kujdes me pajisjet elektronike http://ferizajpress.com/mjeket-paralajmerojne-prinderit-femijet-po-flene-shume-pak-tregoni-kujdes-me-pajisjet-elektronike/ Sun, 18 Feb 2018 19:52:59 +0000 http://ferizajpress.com/?p=164321 Sipas një studimi të kohëve të fundit, botuar në “Acta Paediatrica”, përdorimi i mediave sociale, mund të reduktojë orët e gjumit te të rinjtë.
“Ndikimi që mund të ketë media sociale në modelet e gjumit është një temë me shumë interes, duke pasur parasysh efektet negative të mungesës së gjumit, në shëndetin e njeriut”, thotë Jean-Philippe Chaput (Spitali i Fëmijëve, Instituti i Kërkimeve, Kanada), i cili udhëhoqi grupin e studimit. Kërkuesit kanë shqyrtuar lidhjen mes mediave sociale dhe kohëzgjatjes së gjumit te 5,242 kanadezë 11-20 vjeç, duke përdorur të dhënat e studimit Përdorimi i Drogave dhe Shëndeti i Studentëve, viti 2015 (Ontario), një studim i popullatës shkollore që është kryer në nivel provincial çdo dy vjet, që nga viti 1977.
Kohëzgjatja e gjumit të të anketuarve u krahasua me intervalet e rekomanduara: 9-11 orë për fëmijët e moshës 11-13 vjeç, 8-10 orë për ata të moshës 14-17 vjeç dhe 7-9 orë në natë për ata të moshës 18 vjeç e lart. Në përgjithësi, 36.4% e nxënësve kanë arritur ose tejkaluar kohëzgjatjen e rekomanduar të gjumit dhe 63.6% kanë fjetur më pak se normat e rekomanduara. 73.4% e nxënësve kanë raportuar se kanë përdorur mediat sociale për të paktën një orë në ditë.
Pas përshtatjes së rezultateve të marra, studiuesit dolën në përfundimin se, përdorimi i mediave sociale ishte i lidhur me reduktimin e gjumit, në një marrëdhënie shkak-pasojë. Mundësitë varionin nga 1.82 kur mediat sociale ishin përdorur të paktën një orë në ditë, në 2.98, për një përdorim të paktën pesë orë në ditë. Autorët theksojnë se pajisjet elektronike janë shumë të pranishme në shoqërinë e sotme, por vetëm tani po fillojmë t’i kuptojmë rreziqet dhe përfitimet e tyre. Mediat sociale gjithashtu janë rritur me shpejtësi dhe fëmijët dhe adoleshentët kanë më shumë gjasa t’i përdorin ato dhe të zhvillojnë zakone të këqija, që do t’i marrin me vete edhe në moshë të rritur.
“Studime të mëparshme kishin zbuluar gjithashtu se mosplotësimi i orëve të gjumit dëmton performancën në shkollë, kështu që rezultatet e studimit janë të një rëndësie të madhe jo vetëm nga këndvështrimi shëndetësor”, përfundojnë autorët. doktor33.al

]]>